14 grudnia 2013

Kettlebells w pigułce czyli czym jest, jak dobrać obciążenie i z kim się uczyć.

Ostatnio pochwaliłam się,że w moim domu zagościł kettlebells. Zanim zacznę z kulą ćwiczyć chcę jak najbardziej przygotować się i doinformować dlatego też pomyślałam,że stworzę taki post informacyjny dla osób które również chcą zacząć ćwiczyć z tym odważnikiem. 



Czym jest Kettlebell czyi trochę historii: 


Kettlebells (czyli żeliwna kula)  zaczyna swój żywot w Rosji, stworzony w roku
1700 armia radziecka wykorzystała je w ramach swoich programów szkoleniowych w 20 wieku. Przedział wagowy kuli waha się od 2 do 40 kg. 
Dzięki odważnikom można wykonywać tradycyjne ćwiczenia, takie jak wyciskanie leżąc lub ćwiczenia na bicepsy. Dzięki unikalnym właściwościom odważników jesteśmy w stanie wykonać szereg dynamicznych ćwiczeń. Ćwiczenia tego typu dają nam niesamowitą odporność mięśni gdy wykonywanych jest wiele powtórzeń a połączone z odpowiednio dobranym planem odżywiania i wykonywanymi pomagają nam w zwalczaniu zbędnego tłuszczu, który szybko się topi Ćwiczenia balistyczne nie są jedyną zaletą odważników, ćwiczenia takie jak wstawanie z leżenia (turkish get-up), albo wiatrak (windmill) pomogą osiągnąć wymarzone cele takie jak twardy brzuch lub zwiększyć stabilność i zakres ruchu barków.


Jak dobrać odpowiedni ciężar?


Znalazłam na stronie kettlebells.pl fajną tabelkę pokazującą jaki dobrać ciężar w zależności od sprawności oraz płci. 




Jakie ćwiczenia?


Ćwiczenia możemy podzielić ze względu na sposób ich wykonywania, lub docelową grupę mięśniową:  


• Wyciskanie (Press)
• Podciąganie (pull)
• Ćwiczenia stabilizujące (core training)
• Przysiady (squaw)
• Dociąganie



Literatura



 


Nauka z YT






Treningi z Kettlem 


Lubię korzystać z treningów Angeli, parokrotnie zamieszczałam u siebie na blogu jej treningi ale teraz jak mam odważnik to mogę w końcu działać ostrzej :)




Na stronie kettlebells.pl można zaopatrzyć się w darmowy 8 tygodniowy plan treningowy na siłę i redukcję tkanki tłuszczowej dla początkujących.




Mam nadzieje,że chociaż troszkę przybliżyłam Wam temat o odważniku i coraz więcej kobiet będzie łapać je w dłoń

16 komentarzy:

  1. Super wpis:) Niezbędnik o wszystkich informacjach związanych z kettelbell:) Przyda się:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja właśnie szykuję się do zakupu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja się tak powoli przymierzam do kupna, przyda się do treningów z Zuzką :) bardzo pomocny wpis, na pewno skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie bardzo brakuje wyboru wagi kettla w trakcie ćwiczeń. Są ćwiczenia gdzie 8kg jest za ciężkie lub nie czuje go. Chciałabym wszystkie rozmiary :-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. nooo szkoda,że cena ich jest wysoka jednak i tak od razu nie można sobie pozwolić.

      Usuń
  5. Angela z PowerWorkoutTV jest jedną z moich ulubionych youtuberek jeżeli chodzi o ćwiczenia z obciążeniem :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. a widziałas jak wygina się na rurce? czaaad :)

      Usuń
    2. aż musiałam obczaić! niezła jest! też tak chcę :D

      Usuń
  6. Bardzo przydatny wpis dla początkującego. Ja również przymierzam się do zakupu, ale dopiero po Świętach, jak portfel się nieco uspokoi :)

    OdpowiedzUsuń
  7. kettle są u nas na siłowni, ale jakoś zawsze boję się że wezmę je do ręki i od razu się zapadnę haha:D muszę w końcu spróbować bo strasznie zachęcają :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Cześć :)
    Czy masz może ściągnięty ten 8 tygodniowy program dla początkujących ze strony Kettlebells.pl? Dosłownie 2 dni temu go oglądałam, dzisiaj strona nie działa :( Jeśli masz to proszę, wręcz błagam o przesłanie na adres ezza@interia.pl :) Co do video z ćwiczeniami z kettlami to Jillian Michaels ma w swoim dorobku DVD "Shred it with weights", gdzie ćwiczy z kettlebellami, jest też film instruktażowy jak wykonywać poprawnie poszczególne ruchy, bardzo przydatny.
    Pozdrawiam i raz jeszcze błagam i proszę!

    OdpowiedzUsuń
  9. Znów ja z pytaniem :D tym razem o ten 8-tygodniowy plan dla początkujących. Zaczęłam go robić i nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem rozpiskę. W pierwszym tygodniu robię 2x 1/2max powtórzeń, w drugim - 3x 1/2max, a w trzecim 3x personal best, czyli najlepszy wynik. Czy to to samo, co max? To by dawało olbrzymią (nierealną?) różnicę w liczbie powtórzeń... robię np. max 12 przysiadów, co w pierwszym tygodniu daje 12, w drugim 18, a w trzecim 36?! I to wszystko x3, bo 3 obwody... Help :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Polecam duży wybór kettli na ww.girya.com.pl

    OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jaki tu zostawiasz jest dla mnie bardzo cenny. To Ty pomagasz Tworzyć mi ten blog.
Dziękuje za wpis.

Get In Touch