Trochę teorii:
Czystek (Cistus Incanus) jest jednym z najbogatszych źródeł polifenoli- związków fenolowych należących do grupy substancji roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym i wspierającym układ immunologiczny człowieka.
Polifenole przejawiają doskonałe własności antybiotyczne (czystek jest 100 razy mocniejszy od Tamiflu).
Dlaczego go kupiłam?
- zapobiega chorobie niedokrwiennej serca
- opóźnia procesy starzenia,
- wpływa pozytywnie na jakość życia.
- Jest niezwykle skutecznym produktem w przypadku infekcji żołądkowo-jelitowych.
- Hamuje rozwój wirusów opryszczki, półpaśca.
- Ma działanie odstraszające owady.
- doskonale rozprawia się z wirusami, grzybami,bakteriami, u osób cierpiących na łuszczycę, łupież, trądzik, infekcje zatokowe, różne infekcje grzybiczne (skóry, paznokci)
- Usuwa toksyczne metale ciężkie z organizmu
- Można stosować czystka również u zwierząt domowych w celu ochrony przed pchłami czy kleszczami.
- jest idealną alternatywą dla wszelakich płynów do jamy ustnej. Czystek wybiela zęby i odświeża zapach z buzi.
- Regularne picie naparu z czystka powoduje zmianę zapachu wydzielin ciała, polecane dla osób które mają przykry zapach potu.
Sporo tego co? No właśnie :)
A co najważniejsze czystek nie powoduje żadnych efektów ubocznych.
Stosowanie:
Aby zauważyć efekty należy pić czystek regularnie i długo, chociaż ja po tygodniu widzę bielsze zęby a mąż całkiem nieźle zaczął się oczyszczać więc chyba to jednak działa :D
Kupując czystek,trzeba zwrócić uwagę aby nie było żadnych gałązek. Mój czystek zakupiony na allegro jest w miarę dobrze oczyszczony.
Napar: łyżeczkę ciętego czystka zalać wrzątkiem i niech naciąga pod przykryciem ok. 10 minut. Odcedzić (jeśli masz wkładane do kubeczka zamykane sitko czyli tzw. zaparzacz do ziółek, to oszczędzasz sobie tej roboty) i po przestudzeniu wypić. 2-3 razy dziennie lub więcej. Zaleca się jedną porcję herbatki zaparzać wielokrotnie (można do 4 razy), co pozwoli na wydobycie z niej wszystkich dobroczynnych składników. Można napar dosmaczyć sokiem z cytryny i/lub posłodzić lekko np. miodem lub stewią.
Napar rodzinny profilaktyczny: w dużym litrowym dzbanku zaparzamy czubatą łyżkę stołową ciętego czystka i dalej jak w przepisie powyżej. Znakomita sprawa dla wzmocnienia systemu immunologicznego całej rodziny na przełomie sezonów gdy łatwo o złapanie katarów czy innych infekcji. Można zrobić też na upały jako napój typu Ice Tea, z dodatkiem kostek lodu, cytryny i listeczków mięty.
Odwar przy dolegliwościach cięższych lub o charakterze przewlekłym: Około 10 g Cistus zalać 200-220 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5 minut, odstawić na 20 minut do ostudzenia i przecedzić. Tak uzyskany odwar stosuje się zewnętrznie (okłady, płukanki, przemywanie) oraz wewnętrznie – 100 ml 3-4 razy dziennie (wszelkie stany zapalne, borelioza, nieżyt jelit i żołądka itd.), a także do lewatyw (doodbytniczo 150-200 ml).
żródło: akademiawitalnosci.pl
Pierwszy raz z nazwą spotkałam się u Pipilotki teraz już wiem dlaczego warto pić, muszę kupić.
OdpowiedzUsuńTaa ostatnio rozmawiałysmy z pipilotką o tym :)
UsuńJa tylko mówię, a nie działam i już od miesiąca zbieram się do zakupu. Ale już uprzedziłam przyszłą teściową, że jej podbiorę jutro, bo mi jakoś nie po drodze do sklepu zielarskiego :P.
UsuńNo w końcu wiem, dlaczego tak się tym zachwycają :D Brzmi interesują, może też się na niego skuszę :)
OdpowiedzUsuńMnie się podoba "wpływa pozytywnie na jakość życia" :-) jeśli tak jest BIORĘ GO!
OdpowiedzUsuńzioło zawsze pozytywnie wpływa ^^ :D
Usuńale trzeba je pić wtedy czy palić? B-)
Usuńoczywiście pić, oczywiście ;)
UsuńNo i już się nawet nie zastanawiam czy brać. Czytałam o nim pozytywne opinie i coraz to nowsze doczytuje więc już wiem co kupię przy okazji wizyty w zielarskim:D
OdpowiedzUsuńA ja znowu też naczytałam się trochę negatywnych ale wierzę w działania ziół. Dzisiaj sprawdzałam ile kosztuje na miejscu za 100gram 12zł, ja za 200gram zapłaciłam 13.50
UsuńZastanawiam się tylko czy po nim mam takie gazy :D
Ciekawe, nigdy nie slyszałam o czystku.
OdpowiedzUsuńWarto poczytać więcej o ziołach :)
UsuńCiągle słyszę o tym badylku ;) przydatny post, chyba sama sie skusze. bo na razie to tylko mięta i mięta w kółko co dzień
OdpowiedzUsuńPierwszy raz słyszę o czymś takim;-)
OdpowiedzUsuńOooo już wiem jaką herbatkę wpadam w odwiedziny ;)
OdpowiedzUsuńAnonim Jarek ;)
Piję już 3 dzień, dobre:) czekam na efekty:)
OdpowiedzUsuńCoś mi się obiło o uszy, ta nazwa czystek :) Zainteresowało mnie używanie go jako płynu do płukania jamy ustnej, ciekawa jestem, czy można zrobić sobie samodzielnie taki płyn z czystka i innych dodatków, który mógłby postać np. miesiąc.
OdpowiedzUsuńPierwszy raz słyszę o tym, ale trzeba będzie spróbować przy okazji wizyty w sklepie zielarskim :)
OdpowiedzUsuńTak, to roślina o szerokim spectrum działania, tylko pamiętajmy, że jakość czystka ma bardzo duże znaczenie, i ten polski, hodowlany, nie będzie tak skuteczny jak ten z ziem śródziemnomorskich.
OdpowiedzUsuńczyli jaki czystek najlepszy? gdzie kupujecie, ja piję z Herbapolu, same listeczki zero śmieci czy łodyg
OdpowiedzUsuńOstatnio kupiłem czystek w markecie na tzw. odmierzone kubki (9 zł/kubek), bo słyszałem że świetnie wpływa na organizm i działa niezwykle oczyszczająco. Ze względu na smak napar pijam często z syropem malinowym z Gomaru, ponieważ syropy zawierają w swoim składzie głownie po części glukozę i fruktozę i przez to jest znacznie lepiej przyswajalny niż cukier biały. Na zdrowie :)
OdpowiedzUsuńCzystek jest genialny! To prawda, na początku ciężko przyzwyczaić się do jego specyficznego smaku, ale człowiek idzie się z czasem do niego przyzwyczaić. Na początku dodawałam sobie łyżeczkę miodu, ponieważ dla mnie był mega gorzki. Teraz już pije normalnie :)
OdpowiedzUsuńOj tak, czystek ma bardzo dużo dobrych właściwości ;) Piję go już kilka lat i czuję się bardzo dobrze :)
OdpowiedzUsuńHerbatę z czystka pije codziennie! Bardzo dobrze wpływa na mój układ odpornościowy, ponieważ zwalcza wszelkiego rodzaju bakterie oraz pobudza do działania :)
OdpowiedzUsuń