5 kwietnia 2014

Sposób na długie i zdrowe życie wg DNA?

Żyjemy w czasach gdzie jesteśmy bombardowani informacjami jak jeść, jakie diety stosować. Kombinujemy, myslimy i głupiejemy od tego nadmiaru. 
Jakiś czas temu podczas rozmowy z ojcem padło hasło "dieta wg. DNA" To w zasadzie nie dieta, to sposób na poznanie co nam szkodzi i wyeliminowanie tego. To sposób na długie i zdrowe życie. (?)
Osoba która to wymyślila to Carolyn Katzin, uznany żywieniowiec, która od lat zajmuje się nową dziedziną nauki, jaką jest Nutrigenomika. 


Nutrigenomika - dział nauki zajmujący się badaniem wpływu składników żywności na regulację ekspresji genów, które mogą warunkować m.in. występowanie stanu zdrowia lub choroby. Jednym z celów nutrigenomiki jest opracowanie indywidualnej diety zmniejszającej ryzyko wystąpienia choroby i poprawiającej stan zdrowia poszczególnych osób i społeczeństw. 


Na jakiej zasadzie to działa? Badamy profil genetyczny pod kątem doboru diety.

W jaki sposób?  Najpierw pobierana jest próbka zwierająca materiał genetyczny (wymaz z
policzka), z którego izoluje się materiał 
genetyczny (kwas dezoksyrybonukleinowy - 
DNA). Po uzyskaniu wyników badań profilu 
genetycznego, wyspecjalizowany
w zakresie nutrigenomiki, dietetyk komponuje indywidualną dietę którą stosujemy w zależności czy zależy nam na schudnięciu, na poprawie samopoczucia, na chęci zmiany nawyków żywieniowych czy też uporania się z chorobami. Nie od dziś wiemy,że niektóre pokarmy pomagają nam wyjść z takich chorób jak chociażby nowotwór. 

Można by powiedzieć,że to kolejna moda, kolejny wybryk,że zastosowanie się do paru zasad żywienia sprawi,że będzie nam się lepiej żyło....mam koleżankę która nawet po zjedzeniu zdrowej sałatki ma rewolucje żołądkowe, kombinuje jak się da a i tak ma problemy zdrowotne. Czy takie badanie pomogłoby jej uporać się z dolegliwościami? Pewnie tak. 
Minus jest taki,że takie badanie jest drogie, od 800zł w górę (jeszcze parę lat temu była to kwota 3500zł).

Jak ja do tego podchodzę? Standardowo sceptycznie. Dla mnie to kolejna moda chociaż z drugiej strony...może takie badanie pokazałoby co tak naprawdę nie jest wskazane dla mojego organizmu,co nie toleruje i wszystko miałabym podane na tacy a dzięki temu mogłabym cieszyć się zdrowiem i długim życiem stosując się do paru zasad które dobrane byłyby pod moim kątem.

Więcej informacji można przeczytać na stronie Carolyn Katzin KLIK

6 komentarzy:

 1. Z chęcią bym się zbadała pod tym kątem,chociażby dla własnej wiadomości czy są pokarmy które mi nie służą (a są,ale nie wiem właśnie jakie),ale ta cena na chwilę obecną jest dość wysoka:D

  OdpowiedzUsuń
 2. szkoda, że cena jest taka wysoka

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam:) Czytaj juz od dawna Twojego bloga :)

  Ale dzisiaj Zapraszam Cie do mnie na rozdanie 300 zl na zakupy w sklepie internetowym:)

  Wiecej tutaj http://beslimuk.blogspot.co.uk/2014/03/rozdaje-300-zl-na-zakupy.html
  :)

  OdpowiedzUsuń
 4. ile ciekawych informacji ;) bardzo ciekawy post ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo interesująca metoda i prawdopodobnie pomocna.
  http://fitness.mtp.pl/pl/

  OdpowiedzUsuń

Każdy komentarz jaki tu zostawiasz jest dla mnie bardzo cenny. To Ty pomagasz Tworzyć mi ten blog.
Dziękuje za wpis.

Get In Touch